.

Bullás Mária üveg-, ikonfestő és irodalmár

Fehér József:

Bullás Mária üveg-, ikonfestő és irodalmár

vásárhelyi könyvbemutatóján

 

Alázatos meghajlás a hálás közönség előtt

Fotó: szerzői archívum, NLVK 

Már több, mint tíz éve annak, hogy egy régi ismerősöm meghívott Szegedre, a petőfitelepi művelődési házba, mondván, ha szépet akarsz látni, gyere el velem Bullás Mária üveg- és ikonfestő kiállításának megnyitójára. Nem csalódtam, a nagy és tágas kiállítóterem hófehér falain szebbnél szebb, különleges üvegfestmények és élethű, szent alakokat ábrázoló ikonok ragyogtak felénk. Volt olyan üvegfestménye, ikonja Marikának, amelyet többször is megtekintettem – jólesett elgyönyörködni benne. Az alkotói lélek üzent és üzen általuk mindannyiunknak. Ámulva kérdezgettük őt és valósággal ittuk minden szavát. Még akkor elmondta, hogy 1999-ben beiratkozott egy üvegfestő tanfolyamra, majd Jószai Sándor festőművész szegedi ikonfestő tanfolyamára, és azóta fest, alkot, mindenki örömére.

Később meghívott magához Szegedre, ahol él és alkot. S elmondta, hogy nemcsak fest, de verseket és kis történeteket is ír, amiből lelkesen fölolvasott nekem. A délutáni verőfényben verseitől szépséggel, prózáitól bölcsességgel telt meg a napra néző, emeleti szoba.

Verseiből 2018-ban született meg az „Álmodni ébren” nagysikerű verseskötete. Engedjék meg, hogy idézzek a könyv ajánlójából, mert érdemes beleolvasni. „ Varázslatos világba lép be, aki felnyitja Bullás Mária gondosan, ciklusokba rendezett verseskötetének fedelét. Olyan ez, mint amikor egy különleges kapu hívogatón kinyílik előttünk, és azt érezzük: egyre beljebb és beljebb kell mennünk, hogy még többet tudjunk meg belőle világunkról, a benne élőkről, így saját magunkról is. Azért, hogy ebben a rohanó, száguldó világban szebb és jobb legyen az életünk. Ez a verseskötet a haza-, a táj- és az embertársi szeretet legszebb hitvallása.”

Elsőként Hódmezővásárhelyen, a Németh László Városi Könyvtárban, majd Szegeden a Somogyi-könyvtárban és Budapesten, a Zila Kávéház és Galériában volt teltházas könyvbemutatója. S amiről még szólni kell, hogy több kiállítása is nyílt közben Szegeden és környékén, valamint Székutason, Szentesen és Budapesten is. Üvegfestményeivel és ikonjaival a nemzetközi díjak mellett Krúdy bronz - és ezüstérmet, valamint Krúdy Örökség Díjat érdemelt ki. Mint látják, Bullás Mária sokoldalú alkotó, nála összekapcsolódik a festészet az irodalmi tevékenységével. Ahová kiállításra hívják, ott bizony verset is kell mondania.

 

Bullás Mária válaszol Fehér József kérdéseire

Fotó: szerzői archívum, NLVK

 

Az idén, 2024-ben pedig megszületett az „Aranykapu” című verseket és kisprózákat is tartalmazó kötete, melynek ugyancsak a Németh László Városi Könyvtárban volt nemrég az első bemutatója. A könyv borítójának elején az „Aranykapu”, a hátoldalán az „Átölelve” című üvegképe látható. Természetesen jelképes a festmények kiválasztása, és arra utal, hogy amikor a kötetbe belelapozunk, egy szépséges világ tárul elénk, amely felüdíti, megszépíti a lelkünket, vele együtt kicsit az életünket is. 

 

Bálintné Ágoston Ilona írónő mondja Bullás Mária versét

Fotó: szerzői archívum, NLVK

 

Ez a könyv három versciklust (A természet körforgása, Gondolatok, Kárpát-haza), szívet-léleket melengető költeményeket, és két kispróza fejezetet (Történetek, érzések, A lélek rezdülései címmel), bölcs és derűs meséket tartalmaz. A versekből Bullás Mária, a szerző és Bálintné Ágoston Ilona szegedi írónő, a mesékből Hegyiné Csernus Judit olvasott fel csodálatosan. Öröm volt hallgatni őket, előadásukkal valósággal elvarázsoltak bennünket.

 

Hegyiné Csernus Judit olvassa a kisprózákat

Fotó: szerzői archívum, NLVK

 

Az estet gyönyörűen áradó kórusdalaival a VOX Beáta Kórus színesítette.