Benák Katalin: Kőrózsák
https://anyflip.com/zxyq/bfzo/
A kötet igyekszik egy letisztult, tényszerű életrajzi betekintést adni Zsiros M. Emília iskolanővér életútjába – születésétől a haláláig – a hit útján, melynek fontos mérföldkövei a II. világháború, az internálása, szerzetesrendjének feloszlatása, majd az új társadalmi rendhez alkalmazkodva egy új életcél megtalálása úgy, hogy megtartsa szerzetesi esküjét, ami végül személyes missziójában bontakozott ki.
Emília nővér életútjának bemutatásakor nem hagyható figyelmen kívül az egyház – csanádi püspökség – szerepvállalása, a szerzetesség sorsának alakulása sem, melynek küzdelmes viszonyaira visszatekintve is érzékelhető, miként igyekeztek az adott kor kihívása szerint a társadalom, az elesettek segítségére lenni.
Ugyanígy nem hagyható figyelmen kívül a német kollaboráns pap sorsa sem, akit szanitécként vezérelt Makóra a sors, melynek részleteire csak másfél évtized múlva, a reá vonatkozó levéltári kutatás feloldásával derülhet fény...
Ha Zsiros M. Emília életútját szeretnénk megismerni, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a kortárs szerzetesnővérek, plébániája papjainak és szerzeteseinek, vagy a civil élet missziósaival töltött közös munkálkodást, ahol a közösségért végzett tetteik vezérelték.
Érezhető, amint a másokért tett önzetlen szolgálatai által magasabb szinten manifesztálódik a léte. Lassanként a karjaiban lévő kedves pünkösdi rózsái elhalványulnak, s megkövül Ő maga is. De az emléke megmarad, amint kőrózsáival mosolyogva, szeretettel idézi a megpróbáltatásokkal teli, közel egy évszázados életét, mely mindig másért volt, és sohasem önmagáért.
A Kőrózsák című kötet folytatása az Ígéret című könyv, melyben részletesen megismerhetjük a Teltsch és Kovács család sorsát és kortársaik életét.